Na czym polega i ile trwa dogrywka w piłce nożnej?

Nieoficjalny fanclub ŁKS !

ile trwa dogrywka w piłce nożnej

Dogrywka w piłce nożnej to dodatkowy czas gry, w przypadku kiedy to po dziewięćdziesięciu minutach regulaminowego czasu gry padł wynik remisowy. Z dogrywką mieliśmy do czynienia, chociażby w trakcie ostatniego finału mistrzostw świata w Katarze, gdzie mierzyły się ze sobą Argentyna i Francja. Po pierwszej połowie prowadziła drużyna z Ameryki Południowej, po bramkach zdobytych przez Leo Messiego oraz Angela Di Marię.

W drugiej połowie przez długi czas wynik nie uległ zmianie, jednak w ostatnich minutach meczu dwie bramki zdobył Kylian Mbappé. W dogrywce do siatki ponownie trafili Messi oraz Mbappé.  Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była seria rzutów karnych, kiedy to bohaterem został argentyński bramkarz Emiliano Martinez.

Dogrywka w piłce nożnej – kiedy ma miejsce

Ile czasu trwa dogrywka i jakie są historyczne dogrywki? Najbardziej pamiętna dogrywka miała miejsce w ćwierćfinale pomiędzy Chorwacją a Brazylią, kiedy to po podstawowym czasie gry padł bezbramkowy remis. W dogrywce bramkę w pierwszej części dogrywki zdobył Neymar, jednak w drugiej połowie pod sam koniec dogrywki wyrównującą bramkę zdobył Petković, a bohaterem serii rzutów karnych był chorwacki bramkarz Dominik Livaković. Ten wynik był swego rodzaju sensacją, gdyż wielu ekspertów i fachowców typowało Brazylię jako jeden z faworytów do końcowego sukcesu w całym turnieju.

Ile może trwać dogrywka?

Na pytanie ile trwa dogrywka w piłce nożnej istnieje jedna, bardzo prosta odpowiedź. Dogrywka trwa zazwyczaj dwa razy piętnaście minut. Jeśli w tym czasie gry nie uda się wyłonić zwycięzcy. sędzia zgodnie z regulaminem zdecyduje się wtedy zarządzić serię rzutów karnych. Na ostatnim mundialu mieliśmy wielokrotnie do czynienia z dogrywkami. Więc ile może trwać dogrywka? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Zasady dogrywek

Przez wiele lat w dogrywce istniała zasada tak zwanej złotej bramki. Oznaczało to, że kto jako pierwszy zdobył bramkę w dogrywce, ostatecznie okazał się zwycięzcą całego spotkania. Taki przypadek miał miejsce, chociażby w finale EURO 1996, kiedy to mierzyły się ze sobą Niemcy i Czechy. Wtedy to bramkę na wagę zwycięstwa dla Niemiec zdobył legendarny napastnik Bayernu Monachium Oliver Bierhoff. Cztery lata później o zwycięstwie w meczu finałowym ponownie zdecydowała złota bramka, kiedy to po dziewięćdziesięciu minutach gry w spotkaniu Włoch przeciwko Francji padł wynik 1-1. W dogrywce bramkę na wagę zwycięstwa zdobył legendarny francuski napastnik, David Trezeguet.

Zerknij też na  Sensacyjne transfery w Górnik Zabrze - plotki transferowe

W 2002 roku ostatecznie zniesiono zasadę złotej bramki i od tego czasu istnieje zasada srebrnej bramki, którą zniesiono w 2004 roku. Przykładem srebrnej bramki jest gol Dellasa w półfinale EURO 2004 pomiędzy Grecją a Czechami.

Zmiany graczy w piłce

Przez długi czas w piłce nożnej trenerzy mieli do wykorzystania trzy zmiany personalne. W dogrywce mieli dodatkową jedną zmianę więcej, przez co trenerzy rzadko dokonywali roszad personalnych. Od 2020 roku pod wpływem pandemii koronawirusa doszło do zmiany w przepisach i od tego czasu mamy do czynienia z pięcioma zmianami. W dogrywce podobnie mamy do czynienia z jedną zmianą więcej, przez co w ciągu spotkania można zatem zmienić niemal połowę składu.