Top 9 – najstarszych klub piłkarskich w Polsce

Nieoficjalny fanclub ŁKS !

Top 9 – najstarszych klub piłkarskich w Polsce

najstarszy klub piłkarski w polsce

Kiedy w XIX wieku zaczęła rozwijać się piłka nożna w nowoczesnej formie, w całej Europie zaczęły powstawać liczne kluby piłkarskie. Nie ominęło to również Polski, w której pierwsze kluby tworzyły się jeszcze w czasach zaborów. Niektóre drużyny należące dziś do czołowych rozgrywek w kraju posiadają bardzo długą historię. Okazuje się jednak, że odpowiedź na to, który klub piłkarski w Polsce jest najstarszy, nie jest taka oczywista. W niektórych przypadkach nie ma zgody co do tego, który klub istnieje najdłużej.

Lista najstarszych klubów piłkarskich w Polsce

Powszechnie uważa się, że najstarszy istniejący klub piłkarski w Polsce to Cracovia. Klub ten swój pierwszy mecz rozegrał 4 czerwca 1906 roku. Oficjalne powstanie klubu jako organizacji sportowej datuje się kilka dni później, na 13 czerwca. Początkowo nosił nazwę „Akademicki Klub Footballistów”, szybko jednak zmieniono ją właśnie na „Cracovia”.

W tym samym roku powstała również Wisła Kraków. Sprawia to, że dwa z najstarszych istniejących dziś klubów piłkarskich pochodzi z Krakowa. Południowa Polska – ówczesny zabór austriacki – jest zresztą regionem, w którym rozwój piłki nożnej w początkowym okresie jej popularności był szczególnie intensywny.

W roku 1906 powstał ponadto klub Zagłębie Sosnowiec. W tym przypadku pierwsze lata działalności były znacznie utrudnione, z jednej strony z powodu polityki zaborców, a z drugiej przez wybuch I wojny światowej.

Rok 1907 przyniósł powstanie dwóch klubów w południowo – wschodniej Polsce. W Wadowicach została założona drużyna Skawa Wadowice. Rok później w łodzi założono klub ŁKS Łódź, choć oficjalne zarejestrowanie go miało miejsce dopiero w roku 1909.

W roku 1908 powstał ponadto klub Wisłoka Dębica. Podobnie jak w wielu innych przypadkach, również tutaj początkowy okres działalności był bardzo trudny. Zawodnicy borykali się przede wszystkim z brakiem bazy treningowej oraz pieniędzy na rozwój działalności. Mimo to przed I wojną światową udało się im rozegrać szereg meczów, przede wszystkim z innymi galicyjskimi drużynami. Mimo tego, że pewna część zawodników i działaczy poległa w I wojnie światowej, w dwudziestoleciu międzywojennym klub rozwijał się nadal.

Zerknij też na  Rekordowe transfery w Chelsea 

W kolejnym, 1909 roku, w Przemyślu powstał klub Polonia Przemyśl. W tym samym roku założono też kluby Tarnovia Tarnów oraz JKS Radosław.

Jak widać, zdecydowana większość najstarszych klubów w Polsce pochodzi z południowo – wschodniej części kraju. Dominuje tutaj Kraków. Innym ważnym ośrodkiem rozwoju piłki nożnej był oczywiście Lwów. Jeden z najważniejszych tutejszych klubów, Czarni Lwów, powstał jeszcze w 1903 roku. W momencie wybuchu II wojny światowej zakończył on jednak swoją działalność.

Zdania są podzielone – najstarsze kluby w Polsce

Z powodu zawiłej historii Polski w XX wieku wybór najstarszego polskiego klubu nie jest łatwy. Jedną z podstawowych kwestii jest to, czy mamy tu oceniać wyłącznie kluby powstałe i działające na terenach bez przerwy należących do naszego kraju, czy też brać pod uwagę również te, które powstały w regionach m.in. utraconych po II wojnie światowej.

Jeśli mamy uwzględnić wszystkie kluby założone przez Polaków – niezależnie od miejsca – to prawdopodobnie najstarszą polską drużyną jest Lechia Lwów. Zespół powstał latem 1903 roku. W tym samym roku założono także wspomnianą już drużynę Czarni Lwów. Jeden z najsłynniejszych lwowskich klubów, Pogoń Lwów, założony został niewiele później – w 1904 roku.

Innym przykładem jest klub FC Katowice, założony w 1905 roku w Katowicach przez niemieckich działaczy i zawodników. Mimo, że po I wojnie światowej Katowice znalazły się w granicach niepodległej Polski, to jednak klub stale należał do mniejszości niemieckiej.

Resovia Rzeszów najstarszym klubem Polski?

Kolejnym ciekawym przypadkiem jest Resovia Rzeszów. Należy ona do ścisłej czołówki najstarszych klubów piłkarskich w Polsce , choć dokładne ustalenie jej miejsca na tej liście nie jest proste. Klub teoretycznie założony został w roku 1911, kiedy to odbyło się zebranie założycielskie związanych z nim działaczy. Z drugiej strony, drużyna istniała już wówczas od kilku lat. W 1909 roku rozegrała pierwszy mecz z Czarnymi Lwów.

Zerknij też na  Plotki i pogłoski transferowe

Sam klub „wyrósł” ze środowisk piłkarskich, które tworzyły się w Rzeszowie już na początku wieku. Pierwsze drużyny szkolne które stały się potem podstawą istnienia klubu powstały już w 1905 roku. Z tego powodu często to właśnie ten rok uważany jest za moment założenia klubu.

Jeśli przyjmie się tę datę, to Resovia Rzeszów faktycznie okaże się najstarszym istniejącym do dziś klubem założonym na ziemiach polskich. Ustępuje co prawda pod tym względem drużynom ze Lwowa, ale o rok wyprzedza Wisłę i Cracovię. Najstarszy istniejacy klub piłkarski w Polsce ma również swoich fanów.

Najstarszy klub z czasów zaborów

Zabory sprawiły, że historia polskiej piłki nożnej nie jest łatwa. Niektóre kluby które mogą być uważane za kolebkę polskiego futbolu przestały istnieć po II wojnie światowej i zmianie granic. Dotyczy to przede wszystkim wspomnianych lwowskich klubów, które należą jednocześnie do najstarszych drużyn założonych pod zaborami.

Poza zaborem austriackim piłka nożna również przeżywała swój rozwój. Najstarszym klubem w Warszawie – znajdującej się wówczas pod zaborem rosyjskim – jest Polonia Warszawa, założona w roku 1911.