Kiedy rozpoczęto budowę stadionu ŁKS?

Nieoficjalny fanclub ŁKS !

Kiedy rozpoczęto budowę stadionu ŁKS?

stadion łks

Od bardzo dawna w Łodzi powstawał projekt nowego obiektu. Stary stadion ŁKS Łódź popadał bowiem w coraz większą ruinę. 26 listopada 2013 została podpisana umowa, która podczas trwającego wówczas drugiego przetargu przedstawiła najkorzystniejszą ofertę, prezentującą wartość, wynoszącą dziewięćdziesiąt cztery miliony złotych. Nowo ogłoszony wykonawca otrzymał termin na wybudowanie nowego stadionu dla ŁKS-u Łódź na okres dwudziestu miesięcy.

W pierwszym etapie, jeszcze pod koniec 2013 roku zostały zdemontowane maszty starego, popadając w coraz to większą ruinę. W styczniu 2014 jedyną trybuną, która pozostała ze starego obiektu, była trybuna wschodnia, tzw. „Galera” gdzie zasiadali najbardziej zagorzali fani klubu z Łodzi. Aż do otwarcia nowej części stadionu, ŁKS rozgrywał swoje spotkania przy al. Unii Lubelskiej na obiekcie z jedną trybuną, która mogła docelowo pomieścić 4994 widzów. 

II etap budowy stadionu

Umowę na drugi etap budowy stadionu ŁKS-u Łódź podpisano 5 czerwca 2019 roku. Termin wynosił trzydzieści sześć tysięcy złotych na ukończenie ŁKS stadion. Za proces odpowiadała firma Mirmud.  Druga faza budowy stadionu przebiegała zdecydowanie szybciej i sprawniej od pierwszego etapu.  Jedna z dwóch trybun za bramką posiada ekskluzywne zaplecze biurowe. Proces budowy stadionu, w kontekście drugiego etapu, nie został nawet zastopowany przez trwającą wówczas pandemię koronawirusa i ścisły lockdown na terenie całej Polski. Trybuny Stadionu ŁKS Łódź pomieszczą obecnie 18 029 widzów.

Część stadionu oddano do użytku w piątek, 24 lipca 2015 roku, podczas meczu towarzyskiego, jaki został rozegrany między ŁKS-em Łódź, a Pogonią Lwów.  Łodzianie zwyciężyli w meczu 2:1. Pełne otwarcie stadionu miało miejsce 22 kwietnia 2022 roku. Wówczas w rozegranym spotkaniu 1. Ligi, ŁKS Łódź przegrał, ku wielkiem rozczarowaniu fanów, z Chrobrym Głogów, 0:1. 

Zerknij też na  Plotki i pogłoski transferowe

Patron stadionu ŁKS

Patronem obiektu przy alei Unii Lubelskiej jest Władysław Król. W okresie międzywojennym był on wybitnym i wszechstronnym sportowcem. Reprezentował on Polskę zarówno w piłce nożnej jak i hokeju na lodzie m.in. podczas Igrzysk Olimpijskich. Później był on także trenerem i działaczem sportowym, związanym z Łodzią, głównie ŁKS-em Łódź, gdzie grał również podczas swojej kariery piłkarskiej w latach 1928 – 1946. 

ŁKS – jedyna propozycja stadionowa Łodzi?

W Łodzi, poza stadionem ŁKS-u istnieją jeszcze dwa, bardzo atrakcyjne i nowoczesne stadiony. Pierwszy to obiekt największego rywala ŁKS-u – Widzewa. Oddany w 2017 roku do użytku stadion może pomieścić docelowo 18 018 widzów. Obiekt znany jest z tego, że właściwie na każdym meczu Widzewa Łódź, niezależnie od formy zespołu zapełnia się do ostatniego miejsca, a kibice gospodarzy prowadzą na nim bardzo żywiołowy doping. Innym stadionem w Łodzi, jest obiekt żużlowego Orła.

Znajduje się on niedaleko stadionu ŁKS-u Łódź. Może docelowo pomieścić 10 350 widzów. Obiekt rzadko kiedy jest zapełniony do ostatniego miejsca podczas meczów Orła Łódź w EWinner 1.Lidze Żużlowej.