Jak długo powinien trwać mecz piłki nożnej?

Nieoficjalny fanclub ŁKS !

Jak długo powinien trwać mecz piłki nożnej?

ile trwa mecz piłki nożnej

Pomimo że piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie, to wiele osób ma deficyty wiedzy w tym zakresie. Wątpliwości nierzadko dotyczą nie tylko ogólnych zasad gry, ale również długości trwania meczów. Czy spotkania piłkarskie zawsze trwają tyle samo czasu? Czy może jednak ich długość może przybierać różne wartości?

 Mecz piłki – czas trwania 

 Wiele osób zastanawia się, ile trwa mecz piłki nożnej. Ogólnie przyjęte zasady mówią, że mecz piłkarski trwa 90 minut. Składają się na niego dwie połowy, z których jedna trwa trzy kwadranse. Pomiędzy połowami piłkarze schodzą do szatni na piętnastominutową przerwę. Jest to czas, kiedy szkoleniowiec może udzielić wskazówek swoim podopiecznym lub dokonać korekt w wyjściowej jedenastce. Choć 90 minut trwa znaczna większość spotkań, to niekiedy czas trwania meczu może przybierać inne wartości. 90 minut zawsze trwają mecze w ramach rozgrywek ligowych, jednak kiedy mamy do czynienia ze spotkania pucharowymi, to nierzadko konieczne jest wydłużenie czasu gry.

Jeśli spotkanie zakończy się remisem, a wymagane jest poznanie zwycięzcy, to obligatoryjne jest rozegranie dodatkowych 30 minut. Jeżeli one nie wyłonią zwycięzcy, następują rzuty karne. W ostatnich latach mogliśmy jednak zauważyć odstępstwa od tej reguły. W początkowych meczach Carabao Cup pominięta zostaje bowiem dogrywka, a w przypadku remisu od razu następuje konkurs jedenastek. Jeśli zastanawiasz się, ile trwają mecze piłki nożnej to pewnie również dlaczego tyle.

 Liczenie czasu trwania meczu

 Skoro wiemy już, ile minut trwa mecz piłki nożnej, to możemy pochylić się nad liczeniem czasu w futbolu. Co ciekawe, liczenie czasu w piłce nożnej wzbudza wiele kontrowersji. Wynika to z faktu, że w przypadku przerw w grze stoper nie jest zatrzymywany i czas mija nawet wtedy, kiedy jednemu z graczy udzielana jest pomoc medyczna. W piłce nożnej czas liczy się zatem zupełnie inaczej niż chociażby w piłce ręcznej, gdzie każda przerwa jest równoznaczna z zatrzymaniem stopera.

Zerknij też na  Komisja sędziowska – OZPN Nowy Sącz

Oznacza to, że mecz piłkarski tak naprawdę nie trwa równych 90 minut. To arbiter decyduje, ile minut doliczy do spotkania, jednak jego wybory zawsze są tylko przybliżone. Piłka w grze nigdy nie jest bowiem utrzymana przez pełne sześć kwadransów. W przypadku mundialu w Katarze mogliśmy zaobserwować bardziej precyzyjne doliczanie minut, aczkolwiek w większości przypadków decyzje sędziów nadal budzą kontrowersje. Współcześnie pojawiają się nawet pomysły, aby przeprowadzić poważne reformy w regułach gry w piłkę nożną, aczkolwiek jak na razie są to jedynie spekulacje. 

 Dogrywka i rzuty karne – jak liczą się w czasie

 Dogrywka oraz rzuty karne nie wliczają się do regulaminowego czasu gry, toteż odpowiedzenie na pytanie, ile czasu trwa mecz piłki nożnej, czasem może być utrudnione. W przypadku spotkań ligowych rozgrywanie dogrywek jest niemożliwe, albowiem przepisy te dotyczą wyłącznie meczów, w których nie może paść wynik remisowy. Dogrywka zawsze trwa 30 minut i jest podzielona na 2 części.

Długość trwania jednej połowy wynosi 15 minut, a pomiędzy obiema połowami odbywa się krótka przerwa na uzupełnienie płynów oraz udzielenie niezbędnych wskazówek. Po upływie 120 minut odbywa się konkurs jedenastek. Zgodnie z przepisami każda drużyna wykonuje po pięć rzutów karnych, aczkolwiek konkurs może zakończyć się zarówno wcześniej, jak i później. Długość trwania pojedynku na rzuty karne jest bowiem zależna od celności strzelców. Czasami może zakończyć się już po trzech seriach, jednak niekiedy strzelcy są tyle precyzyjni, że oglądamy kilkadziesiąt jedenastek z rzędu. 

Zmiany graczy w piłce 

Odpowiedź na pytanie, mecz piłki nożnej ile trwa, nie jest skomplikowana, lecz bardziej złożone są kwestie związane z dopuszczalnymi zmianami. Jeszcze do niedawna podczas jednego spotkania każda z drużyn mogła dokonać trzech korekt. W ostatnim czasie doszło jednak do poważnych zmian w tej kwestii. W znacznej większości lig dopuszczalne jest bowiem pięć zmian w jednej ekipie.

Zerknij też na  Na czym polega i ile trwa dogrywka w piłce nożnej?

Co więcej, w przypadku wystąpienia dogrywki szkoleniowiec może skorzystać z prawa do przeprowadzenia dodatkowej korekty. Ciekawą kwestią jest również fakt, że w przypadku wystąpienia urazu głowy, dana zmiana nie jest wliczana do głównej puli. Oznacza to, że jeżeli któryś z piłkarzy będzie musiał zejść z boiska z powodu kontuzji głowy, to trener nadal może skorzystać z dopuszczalnych pięciu zmian.